Книжкові іменини

пʼятниця, 14 березня 2014 р.

Російський Жюль Верн

   
Російський радянський письменник, класик світової наукової фантастики, автор 17 романів, десятків повістей, оповідань, нарисів, п'єс, сценаріїв. Доля відвела йому всього п'ятнадцять років для письменства, і автор з лишком використовував відпущений йому час. Він став першим вітчизняним професійним письменником-фантастом, першим хто науковою фантастикою заробляв собі на життя і першим серед перших радянських фантастів.

      Народився 16 березня в Смоленську в родині священика. З дитинства багато читав , захоплювався пригодницької літературою , особливо Жюлем Верном . Згодом літав на аеропланах однією з перших конструкцій , сам майстрував планери .
     У 1901 закінчив духовну семінарію , але священиком не став , навпаки , вийшов звідти переконаним атеїстом. Любив живопис , музику , театр , грав у аматорських спектаклях , займався фотографією , вивчав і техніку.
      Вступив в юридичний ліцей у Ярославлі і одночасно навчався в консерваторії по класу скрипки. Щоб заробити гроші на навчання , грав у цирковому оркестрі , малював театральні декорації , займався журналістикою. У 1906 , закінчивши ліцей , повернувся до Смоленська , працював присяжним повіреним . Виступав в якості музичного критика , театрального рецензента в газеті « Смоленський вісник».
    Він не переставав мріяти про далекі країни і , накопичивши гроші , в 1913 подорожує по Італії , Франції , Швейцарії. Враження від цієї поїздки він зберіг на все життя. Повернувшись до Смоленська , працював у « Смоленськом віснику» , через рік став редактором цього видання . Важка хвороба - кістковий туберкульоз - на шість років , три з яких він був у гіпсі , прикувала його до ліжка. Не піддаючись розпачу, він займається самоосвітою : вивчає іноземні мови , медицину , біологію , історію , техніку , багато читає. Перемігши хворобу , в 1922 повертається до повноцінного життя , служить інспектором у справах неповнолітніх . За порадою лікарів живе в Ялті , працює вихователем у дитячому будинку.
 
    У 1923 переїжджає до Москви , починає серйозну літературну діяльність. Друкує науково- фантастичні розповіді , повісті в журналах «Навколо світу» , « Знание- сила» , «Всесвітній слідопит» , заслуживши титул « радянського Жюля Верна ». У 1925 публікує повість « Голова професора Доуеля» , яку сам Бєляєв називав  автобіографічною історією : хотів розповісти , « що може випробувати голова без тіла».
   У 1920 -і вийшли такі відомі твори , як « Острів загиблих кораблів » , «Людина- амфібія» , «Над безоднею» , «Боротьба в ефірі». Пише нариси про великих російських вчених - Ломоносова, Менделєєва , Павлове, Циолковском .
     У 1931 переїжджає до Ленінграда , продовжуючи багато працювати. Особливо цікавився проблемами освоєння космосу і океанських глибин. У 1934 , прочитавши роман Бєляєва «Повітряний корабель » , Ціолковський написав: «... дотепно написаний і досить навчений для фантазії. Дозволю собі висловити задоволення т. Бєляєву ».
     У 1933 виходить книга « Стрибок у ніщо» , 1935 - « Друга Луна» . У 1930-і були написані «Зірка КЕЦ », « Чудесне око », «Під небом Арктики ».
      Останні роки життя провів під Ленінградом , в м. Пушкіна . Війну зустрів у лікарні.
       6 січня 1942 Бєляєв помер від голоду в окупованому Пушкіні.

Немає коментарів:

Дописати коментар